tribal-elem

Hogyan tudod kihozni a maximumot a pszichológussal való közös munkából

Tíz kérdés, tíz válasz vár alább arról, hogy mire számíthatsz a választott segítőddel zajló munka során és mit tehetsz annak érdekében, hogy a legtöbbet hozd ki az együttműködésetekből.

 

Hogyan kezdjem?

Jól körülírt céllal és erős motivációval lépj bele a folyamatba. 

A pszichológussal zajló munka valódi munka és nem egy könnyed séta a parkban. Néha olyan helyekre mentek a segítő szakembereddel a lelked mélyén, ahova magadtól eddig nem mertél ellátogatni, és nem véletlenül. Ott laknak a fájdalmaid és félelmeid, amelyek hatalmukban tartanak. 

Fontos érteni, hogy a választott szakembered feladata, hogy elkísérjen téged ezekre a helyekre és biztonságban tartson, de ezen belül annak a felelőssége, hogy milyen mélyre tudtok menni, rajtad áll. 
Szakembered se helyetted nem tud egyedül odamenni, se a harcaidat nem tudja megvívni. Valamint nem is tolhat bele olyan dolgokba, amiknek ellenállsz. Rajtad áll, hogy mennyire vagy nyitott és elkötelezett saját életed rendbetétele mellett. Ha nincs megfelelően erős elhatározás és motiváció, amely kitartana a gyógyulás útján a nehéz helyzetekben is, akkor előfordulhat, hogy a folyamat félbeszakad, így érdemi változás nem tud végbemenni. 

Tudnod kell, lesznek helyzetek, amikor arra lesz szükség, hogy kilépj a komfortzónádon kívülre, és lehetnek olyan feladatok, amelyek kényelmetlennek tűnnek, de ezek mind a gyógyulást szolgálják. 
Ha nincs meg a közös bizalom vagy az erős elhatározás, ezek a helyzetek elutasításhoz, önszabotázshoz vezethetnek, és lehet bármilyen jó is a választott szakembered, ha nem teszed bele minden erőddel magadat a folyamatba, csak az idődet és pénzedet pocsékolod, változást nem érsz el.

Fontos, hogy tűzz ki pontos és reális célokat a folyamat elején, amire néha visszanézel. Írj össze néhány gondolatot az érzéseidről és arról az okról, amiért a pszichológusi támogatás mellett döntöttél, és mindaddig, amíg ezt nem sikerül elérni, ne hagyd, hogy feledésbe merüljön a megoldandó probléma és az érzés, amiért segítséget kértél.


Néha előfordul, hogy a körülmények megváltozásával az aktuális probléma megszűnik (például szakítás a bántalmazó párral, stresszes munkahely elhagyása), de tudnod kell, hogy a nyomás csökkenésével még nincs lezárva a munka, fontos, hogy a következő választásoddal ne sodródhass hasonló helyzetbe. Ne hagyd el a folyamatot addig, ameddig a probléma, amivel jöttél, nincs kezelve! Ha úgy érzed, egyhelyben topogsz, nem haladsz eléggé, ne félj erről is beszélni a pszichológussal.


Hogyan válasszak pszichológust?

A közös munka hatékonysága elsősorban a belső motivációdon, elköteleződéseden és a segítő szakemberrel kialakított kapcsolatod minőségén múlik. 

Több kutatás is vizsgálta, hogy mi a legjobb mutatója egy terápia vagy önismereti folyamat sikerességének és azt találták, hogy a legfontosabb az emberi kapcsolat és harmonikus illeszkedés a kliens és a pszichológus között. Szóval érdemes körülnézni és hallgatni az érzéseidre, akár több szakemberrel is beszélj, mielőtt elköteleződnél egy hosszabb folyamatra.

Keresd meg azt a szakembert, aki mellett biztonságban érzed magad, akinek szívesen megnyílnál, aki mellett nem érzed úgy, hogy meg kell játszanod magad. 
Olyat, akivel a legcikibb dolgok is megoszthatók, aki képes téged végig vezetni a folyamaton, tehát megfelelő képzettsége és tapasztalata van abban a témában, amiben segítségért fordulsz hozzá.


 

Mit jelent a gyakorlatban az elköteleződés a változás mellett? Mit kell tennem?

Szeresd magad és köteleződj el egy magasabb szintű öngondoskodás mellett. 

Életed megváltoztatása egy hatalmas döntés, ezirányú elköteleződésedet növelheted azzal, hogy nem csak elméletben, hetente egyszer egyetlen órát foglalkozol önmagaddal, hanem tudatosan, a mindennapi életben is önmagad felé fordulsz, felülbírálod szokásaidat és elengeded, kivezeted az életedből mindazt, ami nem téged, nem a céljaid elérését szolgálják. 

Vannak dolgok, amelyekről már most tudod, ha komolyan elhatároznád, tudnál rajtuk változni, ezzel a jelenleginél jóval többet tudnál tenni önmagadért. Aludj eleget, egyél rendszeresen és olyan ételeket, amelyek táplálják a testedet, mozogj, relaxálj, építs egészséges kapcsolatokat. Nem baj, ha egyszerre nem megy minden, nyugodtan vond be a pszichológusodat, ha úgy érzed, ezekkel az alap dolgokkal elakadásod, megváltoztatásukkal szemben ellenállásod van. Ezek mind olyan dolgok, amelyekről tudjuk, hogy fontosak, mégis hajlamosak vagyunk lebecsülni jelentőségüket. Gondolj csak bele, hogyan is akarhatnál komplexebb szokásokat megváltoztatni, ha arra is nehezen veszed rá magad, amiről már most tudod, hogy valójában segítenének, hogy jobban érezd magad.

Tekints erre egy tesztként, hogy elég erős-e az elköteleződésed a változás, megoldás útján, mert ennél csak kényelmetlenebb dolgok várnak rád, amikor szembesülsz önmagad belső ellenállásaival, diszfunkcionális szokásaiddal. Gyakorlat kell annak belátására, hogy a komfortzónán kívül lenni ugyan nem könnyű, ám néha pontosan ez az, amire szükségünk lehet. Fordulj magad felé és add meg magadnak azt, amire szükséged van! Gyakorold önmagad határainak feszegetését és mindennapi, hétköznapi tudatosságot apró választásaidban is.



 Vajon alkalmas vagyok-e a változásra? Lesz-e eredménye?

Szinte mindenki alkalmas rá, aki őszinte és nyitott a visszajelzésekre, mert ez az út vezet a megértés és változás felé. 

Ez talán elsőre evidensnek tűnik, de sokaknál oly sok elvárás rögzült, hogy még saját maguk előtt se tudnak valóban nyíltak és őszinték lenni, nemhogy egy másik ember előtt. A közös munkának egyik célja, hogy a mindent elfedő mázakat a tudatos szintre hozza és ennek érdekében néha szembesítjük is a klienseket azzal, ha őszintétlenek, akár még önmagukkal szemben is. 
 Ez egyeseknél „aha” élményt, másoknál kellemetlen érzést kelthet. Ez a kellemetlen érzés a lebukás érzése önmaguk előtt. Sajnos ez az ára annak, hogy a sötétbe taszított énrészek újra a kontaktusba kerüljenek a tudattal, vagyis, hogy szó szerint a kliensek rálássanak a vakfoltjaikra. Ha egyszer felismerték, 
 legközelebb már nagyobb eséllyel veszik észre, ha olyan dolgot tesznek, amit nem is szeretnének, amivel valójában nem értenek egyet. 

Ha meg tudod osztani a nehézségeidet vagy akár a témával kapcsolatos ellenállásodat a választott szakemberrel, ő fog tudni segíteni módszereket kidolgozni arra, hogy képes légy legközelebb eredményesebben megküzdeni a problémákkal. 

Mi abból dolgozunk, amit megosztotok velünk és csakis arra az ellentmondásra tudunk rávilágítani, ami a kettőnk közös terében megjelenik. Ezeknek a szembesítéseknek nem a megszégyenítés vagy a számonkérés, hanem a megoldás a célja, és ha ez bizalomteli környezetben és szeretettel történik, akkor ez időnként lehet ugyan kényelmetlen, de nem szükségszerű, hogy fájdalommal járjon.



Az élethez és a terápiához is néha humor kell. Sokszor előfordul, hogy ezeken a felismeréseken kacagunk a legnagyobbat. Kis humorral nagyon felszabadító érzés is lehet, amikor hirtelen összeáll. „AHA, basszus, tényleg, tényleg ezt csinálom.” 

Ne hallgass el fontos tényeket, érzéseket, részleteket, hanem felelősen, őszintén vállalj be mindent úgy, ahogyan az történt. Azért kell megmutatni magadból azt a részt is, ami szerinted ciki, mert ez egyértelműen rámutat arra, amin valójában változtatni érdemes. Valószínűleg pontosan ez az, ami  szenvedést okoz az életben. 
 


Kérdezz és kérj! Nincsenek ciki vagy rossz kérdések, kérések.

Ha valamit nem értesz, vagy valamire kíváncsi vagy, valamit máshogy szeretnél, ez a tökéletes hely arra, hogy levetkőzd gátlásaidat és kifejezd igényeidet, feltárd titkos vágyaidat, megmutassad elveszettségedet, biztatást, támogatást vagy útmutatást kérj. 

Kérdéseid lehetnek konkrétak például ajánlatkérés könyvekre vagy kurzusokra, akár más módszerekre az adott témában, de lehetnek a közös munkával kapcsolatos elképzeléseid is. Kéréseidet mérlegeli a pszichológus, és ha a módszer megengedi és a fejlődést szolgálja, teljesítheti azokat. 
 Kérdezz akkor is, ha valamit nem értesz vagy mélyebben szeretnél belemenni, de lehetnek kérdéseid önmagaddal kapcsolatban is, ezek mind nagyon izgalmas beszélgetéseket tudnak elindítani. 

Kérdezni mindig jó, mert a kíváncsiság a legjobb motiváció és sokszor olyan témához vezet, aminek a mélyén kincsekre bukkanhatunk. Segítőd képzett és felkészült lesz eldönteni, hogy mi az, ami leginkább segít számodra, bízzál benne nyugodtan akkor is, ha kihasználva az alkalmat elvisz téged egy számodra új területre és akkor is, ha azt mondja, ide egyelőre csak benézünk, de még további felkészülés szükséges ahhoz, hogy a mélyére menjünk, mindenesetre feltétlenül felírjuk a célok közé.

 


Milyen gyakran találkozzam a pszichológusommal?

A legfontosabb, amit tehetsz, hogy tartsd meg a rendszerességet!

Beszéld meg, hogy milyen gyakorisággal találkozol a pszichológussal és utána tartsd is ezt be. A legtöbb ember hetente, vagy kéthetente jár, de akut krízisben az is előfordulhat, hogy akár hetente többször is szükség van a találkozásra egy rövid ideig, legfeljebb néhány hétig, illetve egy folyamat végén az elengedési szakaszban már elég a havi egy, vagy akár a 2-3 havonkénti találkozás. 

A hatékony munkához a heti rendszeresség az ajánlott, ha ez bármi okból nehezen kivitelezhető, akkor érdemes önállóan elvégezhető feladatokat illetve kiegészítő olvasmányokat kérni, esetleg ritkábban, például kéthetente találkozni, de ezesetben alkalmanként hosszabb találkozókat célszerű megbeszélni.  A havi kettőnél ritkább találkozók elsősorban olyankor jók, amikor a közösen kitűzött cél a már elsajátított módszerek, kialakított stratégiák gyakorlása, zajli. 


 

Mennyi ideig tart egy probléma megoldása? Honnan tudom, hogy jó tempóban haladunk-e?

Légy türelmes. Módszer és témafüggő, hogy milyen gyorsan tapasztalunk eredményeket. 

Van, hogy akár már pár alkalom is megváltást hoz és előfordul, hogy hosszú évek szükségesek a gyógyuláshoz. Ennek felmérése, meghatározása fontos, hogy még a folyamat elején megtörténjen. Az általad hozott téma és annak súlyossága is nagyjából meghatározza, hogy milyen módszerek lehetnek hatékonyak ebben az esetben. 

Nem lehet mindent gyorsan megoldani, van, amihez jóval több idő kell. Fontos, hogy még ha baba lépesekkel is, de folyamatos legyen a haladás. Ha ezt nem érzed, beszélj erről a pszichológussal, ne rejtegesd! 
 Vannak, akik azonnali és látványos eredményeket várnak saját maguktól vagy a terápiától. Ez a fajta maximalizmus nem segít olyan helyzetekben, amikor pont az önbántás, a túl magas elvárások özöne hat bénítóan, okoz szomorúságot vagy az ezt elfedő lobbanékonyságot. 
 Ezért fontos, hogy olyan szakemberrel dolgozz, akiben meg tudsz bízni és elhiszed neki, hogy ami történik az jó és pont abban az ütemben halad, ahogyan az szükséges. A gyerek se egy nap alatt tanul meg járni. Próbálkozik, mocorog, sokszor puffan a pelusra, feláll, leporolja magát és jó pár hónapba telik, míg biztonsággal elkezd futni. Irreális elvárás egy csecsemőtől is, hogy megmutatunk neki egy oktatóvideót a járásról, majd benevezzük másnap egy futóversenyre. El kell fogadnunk, hogy lelkünknek is vannak részei, melyek „most tanulnak járni”, így sok odafigyelésre, szeretetre, támogatásra van szükségük, illetve mindenekelőtt türelemre és bíztatásra. 
 

A haladást segítheted azzal, ha egyértelmű mérföldköveket határoztok meg közösen és azok elérését meg is ünnepled. Nézz vissza időszakonként arra, hogy honnan indultál és most hol tartasz. Csinálj összefoglalókat arról, hogy mi mindent értél el, illetve mik azok a dolgok, amik már nem okoznak gondot, vagy amikre már sokkal jobban reagálsz. 
 Segíthet az is, ha néha visszalapozol a terápiás naplóban és megnézed, milyen témákat hoztál korábban szóba és összeveted, most hol tartasz ezekkel.

 


Építs megtartó hálót magad köré. 

Segítséget kérni néha nehéz, de ha már elszántad magad, hogy dolgozni akarsz a problémád megoldásán és volt elég elszántságod, hogy külső szakembert keress ehhez, akkor ne állj meg itt, a legfontosabb kezdőlépéseket már megtetted!  Tudatosan keress a további lehetőségeket arra, hogy megfelelő támogatást kaphass több irányból is.

Számtalan lehetőség nyílhat meg előtted, mint például a témába vágó csoportos foglalkozások, online communityk, barátok vagy családtagok (amennyiben nem részesei, szereplői az alapproblémának). 

Beszélj olyanokkal, akik hasonló dolgokon mennek keresztül, az ebből fakadó tapasztalatok sokat hozzáadhatnak a saját problémamegoldásához is. 
 Vagy csak egyszerűen beszélj valakivel, aki szeret és őszintén érdekli őt, hogy mi történik veled, mindez egy nagyon erős megtartó erőként hathat olyan helyzetekben is, amikor nehéz dolgokon mész keresztül. Minél több szálból szőtt a téged támogató háló, annál erősebb annak megtartó ereje.



Mire, hogyan készüljek fel a találkozó előtt?

Nyugodtan kérdezd meg a választott szakembert, hogy milyen kérdések végig gondolása segítheti a munkátokat és szánj időt arra, hogy ezt megtehesd. 

Ugyan úgy, mint egy munkahelyi megbeszélést, a pszichológusi találkozót is hatékonyabbá teszi, ha felkészülten érkezel és nem ott kell rögtönözni, hanem már előtte kitalálod, hogy miről szeretnél beszélgetni. Így biztos, hogy a fontos dolgok nem felejtődnek el és nem az utolsó percekben jut eszedbe a számodra legfontosabb téma.  Gondold át, mi volt az, ami az előző alkalomból leginkább megmaradt, vagy esetleg tovább dolgozott benned. Hogyan sikerült a közösen tanultakat  alkalmazni éles helyzetben és ezzel milyen hatást, eredményt értél el.  Milyen fontos dolgok történtek veled mostanában, hogyan érzel most, mik voltak a gyakran visszatérő gondolataid, stb., ezeket a tapasztalatokat kell megosztanod, rendszerezve felidézned. Ha szeretsz írni, hasznos lehet a találkozásotok után is leírni gondolataidat, esetleg nevezd meg azokat, amelyeket alkalmazni szeretnéd a következő héten az imént tanultakból.

Legyen egy külön füzeted önmagad számára, amelybe a gondolataidat vezeted, az otthon megcsinálandó feladatokat írod, valamint amibe a találkozó alatt is jegyzetelsz, hogy a fontos mondatokat vagy felismeréseket később is vissza tudd nézni. 
 Játszhatsz azzal is, hogy reggelente felidézel egy-egy dolgot, amit aznap megpróbálsz minél tudatosabban kezelni, vagy igyekszel változtatni rajta.

A közös munka nem csak akkor zajlik, amikor leülünk beszélgetni. Akkor leszel igazán eredményes, ha folyamatosan elkötelezett vagy a tanulás, a változás, az önreflexió mellett, akkor is, amikor egyszerűen csak éled az életedet, hiszen pont ez az, amin változtatni szeretnél! Itt van lehetőséged gyakorolni, a tanult dolgokat alkalmazni. Miként a nyelvtanulás vagy a hangszeres játék elsajátítása se csak az órán zajlik, életed megváltoztatását sem kizárólag a pszichológussal zajló találkozókon fogod elérni.



 

Mit tehetek a gyorsabb haladás érdekében?

Alternatív kiegészítő terápiák és információgyűjtés kifejezetten hasznos lehet.   

Ilyenek például a testet vagy energetikát célzó foglalkozások, mint például a sport, meditáció, akupunktúra, Taichi, Qigong, különböző egyéb mozgásformák és masszázsok, breathwork, csoportfoglalkozások stb. Beszélj a pszichológusoddal, hogy a te esetedben milyen foglalkozást ajánl kiegészítésként. 
 Kérhetsz útmutatást az információgyűjtéshez is, minden új tudás és ismeret hasznodra lesz. 

Olvass a témába vágó könyveket, járj előadásokra, kezdjél új hobbikat, amelyek élmény alapú megközelítéssel segítenek beépíteni új ismereteidet az életedbe. Például, ha nem szereted a testedet és azzal a témával dolgoztok, hogy megszeresd önmagadat, és immár készen állsz arra, hogy a gyakorlatban is tegyél önmagadért, terápiás jelleggel kezdjél el egy táncot, például hastáncot, néptáncot, szambát, zumbát, klasszikus társastáncot vagy akár rúdtáncot, mindegy mit. A cél az, hogy megtanuld szeretni és szépnek látni önmagadat. Egyeztess pszichológusoddal és keressetek, találjatok együtt olyan dolgokat, amelyek segítik a közös munkátokat az órákon kívül is.


 

Összefoglalva

A legfontosabb az, hogy kitarts az elhatározásod, a célod, a változás mellett és válaszd ki ehhez a legmegfelelőbb szakmai segítődet, valamint építs magad köré egy jobb szociális hálót.

Szilárduljon meg benned az elköteleződést és tudatosság, meditálj egy kicsit azon, hogy te magad vagy felelős saját életed kormányzásáért, és ezért csakis neked van lehetőséged arra, hogy megváltozz és megváltoztasd életedet. 
 Ne várj a csodára és arra sem, hogy majd a probléma megoldja önmagát, mert nem ez fog történni, vagy ha mégis, új, hasonló gondok kezelnek. 
 Nem baj, ha időnként úgy érzed, a változás döcögve megy, nehézségeid vannak a jó irány tartásával, ez teljesen természetes és kifejezetten hasznos, ha ez témaként előkerül a pszichológussal zajló beszélgetésekben. Fontos, hogy nagyon körültekintően csakis olyan szakembert válassz, akiben teljesen megbízol és segíteni tud abban, hogy megtaláld saját erődet. Hozz tudatos döntéseket, tedd jobbá az életedet és haladj a változással abban az ütemben, ahogy ezt időd, élethelyzeted és a foglalkozások tematikája megengedi. Nem elég csak tervezgetni, hogy majd mi mindent fogsz jól csinálni, ha majd a terápia véget ért, vágj is bele már közben és csináld végig. 

Tudd, hogy ez nem lesz mindig egyszerű vagy fájdalommentes, de a gyógyulás, növekedés, fejlődés csak a legritkább esetekben lehet az. Ha a számodra megfelelő szakember segít végig ezen az az úton és hajlandó vagy megfizetni a gyógyulás árát nem csak pénzben hanem a kényelmetlen megélsek árán is, akkor meg fogod tudni csinálni!

Hajrá!

Oszd meg másokkal is!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Tedd meg a következő lépést!